گلمورتی وبلاگ مرجع دلگان نوشت:ماه مبارک رمضان فرصتی است برای مردم خوب و فهیم روستای چاه محمددلگان که در مساجد حضرت ولیعصر(عج)وامام رضا(ع)همراه با سخنرانی حجه الاسلام و المسلمین پرورش وطلبه هادی بامری همراه باقاریان قرآن روستا با خدای خود به دعا و مناجات مشغول شده و شبهای قدر و ایام سوگواری امام خوبیها ، امام علی ابن ابیطالب (ع) را هرچه باشکوه تر از سالهای قبل برگزار نمایند

با فرارسیدن ماه رمضان، روستای چاه محمد،حال و هوای دیگری به خود می‌گیرد. در چاه محمد، مردم روستابا غبار روبی مساجد و پاک کردن شیشه پنجره‌ها، شستن فرش و قالی و سجاده‌ها و پاشیدن عطر و گلاب فضای مساجد را معطر و آن را روحانی و عرفانی می‌کنند. 
 

ازقدیم تابحال موذن روستا آقای علی پرورش حلول ماه مبارک رمضان رابرای مردم روستا اعلام  وهرروز به هنگام سحر،سحرخوانی میکند(سحر خوانی یکی از سنت‌های دیرینه مردمان سیستان و بلوچستان است که هنوز هم با وجود وسایل سمعی بصری در بخشهایی از آن به ویژه در روستای چاه محمدبه اجرا در می‌آید)
معمولا مراسم افطاری را مفصل‌تر از سحری برگزار می‌کنند و حتی در بسیاری از خانواده‌ها غذاهای باقیمانده از افطاری را در سحری می‌خورند.

مردم روستا  بر این باورند که خداوند در این ماه خیر و برکت را به آن‌ها ارزانی می‌دارد، فعالیت‌های خود را متوقف نمی‌کنند و مانند ماه‌های دیگر به کار و تلاش مشغول هستند.


درچاه محمدرسم بر این بوده که در مساجد بعد از نماز ظهروعصر روحانیان شروع به سخنرانی مذهبی می‌کنند که بیشترین موضوعات آن درباره رمضان است این سخنرانی‌ها از بلندگوی مساجد پخش می‌شود.

‌این سخن رسول اکرم در خطبه‌ شعبانیه گویای عظمت و فضیلت ماه رمضان است که فرمودند «در این ماه نفس‌های شما تسبیح، خواب شما عبادت، عمل‌هایتان مقبول و دعاهایتان مستجاب است.پس با نیتی درست و دلی پاکیزه،‌ پروردگارتان را بخوانید تا شما را برای روزه داشتن و تلاوت قرآن توفیق دهد. بدبخت کسی است که از آمرزش خدا در این ماه عظیم محروم شود. با گرسنگی و تشنگی در این ماه، به یاد گرسنگی و تشنگی قیامت باشید.»

منبع:
سایت طایفه هوت رخشانی شهرستان دلگان،

انتهای پیام/